נכתב ע"י יוגב מועלם, בר מאסטר – ביה"ס הרשמי לברמנים בישראל

האח הגדול – ה Flip פליפ

במאמר הקודם התחלנו להתחקות אחר משפחות הקוקטיילים. האבא של כולם הוא הפונץ' הבריטי שמקורו ב 1632 לערך. היום נכיר את אחד האחים הגדולים במשפחה, הלא הוא הפליפ Flip. בדיוק כמו הפונץ', גם הפליפ החל את דרכו במאה ה 17 ומקורו אצל המלחים הבריטים.

הפעם הראשונה בה הוזכרה המילה Flip הוא במחזה משנת 1695 בשם Love for Love . במילון an Universal Etymological English Dictionary משנת 1721 מוגדר הפליפ כך : "הפליפ הוא מעין משקה של מלחים המורכב מאייל, ברנדי וסוכר ". במקור משקאות הפליפ הוכנו מרום או ברנדי, בירה, מולסה או סוכר שעורבבו וחוממו יחד עם צמח כלשהוא שהקציף את המשקה. בהמשך הגיע הפליפ לאמריקה בעזרת אותם מלחים ושם הוא השתנה מעט, הבירה הוחלפה בביצה וגם נהגו להגישו בגרסה מקוררת יותר מאשר הגרסה המחוממת שהייתה עד כה. עדות לפופולרית של הפליפ ניתן להסיק בספרו של ג'רי תומאס משנת 1862 The Bar- Tender's Guide כאשר הוא מונה 6 מתכונים לפליפ חם וכולם כללו ביצה (הלבן והצהוב). מתכונים ראשונים לפליפ קר יש משנת 1874 בספרו של E.A. Simmons The American Ber-Tender or The Art and Mystery of Mixing Drinks, ובספרו השני של ג'רי תומאס מ 1887 ניתן למצוא כבר 13 מתכונים לפליפ – חמים וקרים.

יקום לתחייה ?

כיום פליפ אינו נראה בתפריטי הקוקטיילים ברחבי העולם, הוא בעיקר קוקטייל של "ברמנים" מובילי דעת קהל ו"מביני עניין", הרבה לקוחות (וגם ברמנים) לא מתחברים לרעיון של חלמון ביצה בקוקטייל שלהם וגם בגלל הסכנות שטמונות בשימוש בביצים טריות. בניגוד לאחיו הגדול – הפונץ' שחוזר לאופנה, הפליפ נשאר (וכנראה יישאר) מאחור עד שיגווע. לצערנו הרב, גם בלימודי קורס ברמנים שלנו איננו מלמדים את הקוקטייל.

קוקטייל פליפ
צילום: פבל טולצ'ינסקי

איך מכינים פליפ ?

מכיוון שפליפ הוא משפחה של קוקטיילים, יש מגוון רחב של מתכונים.

הרכב הקוקטייל בנוי כך :

♦ משקה בסיס – רום, ברנדי, וויסקי או יין מחוזק (או כל ספיריט שבא לכם)

♦ סוכר לסוגיו (אפשר גם ליקרים לסוגיהם)

♦ חלמון ביצה / ביצה שלמה

» אופן הכנה : מנערים את כל המרכיבים בשייקר ומסננים לכוס קופ או כוס שאתם אוהבים

» קישוט : גרידת אגוז מוסקט

לסיום: מתכון ל Flip של בר מאסטר

♦ 45 מ"ל רום מיושן או רום ספייס

♦ 10 מ"ל אגבה

♦ 15 מ"ל ליקר קקאו

♦ חלמון ביצה

» אופן הכנה : מנערים את כל המרכיבים בשייקר (פעם בלי קרח ופעם עם) ומסננים לכוס קופ.

» קישוט : גרידת אגוז מוסקט, קליפת תפוז.

לסיכום – הכנתי פליפ, טעמתי, היה נפלא. לא כזה רע כמו שזה נשמע. אפילו מפתיע.

 

נכתב ע"י יוגב מועלם, בר מאסטר – ביה"ס הרשמי לברמנים בישראל